Ako poistiť svoje bývanie proti povodni alebo záplave?

Extrémne výkyvy počasia potrápili tento rok viacero území Slovenska. Konkrétne povodne či záplavy zničili alebo spôsobili rozsiahle škody na nejednej nehnuteľnosti. Pozrime sa na to, ako sa proti takýmto udalostiam môžete poistiť.

Dobrou správou je, že v rámci poistenia nehnuteľnosti a domácnosti si môžete poistiť aj riziko povodní a záplav. Odporúčame, aby ste si uzatvorili oba typy poistenia, pretože poistenie domu a bytu kryje iba tie škody, ku ktorým prišlo na stavbe ako takej. Poistenie domácnosti vám zabezpečí náhradu poškodení na elektrospotrebičoch, nábytku a ďalších veciach, ktoré máte doma uložené a môžu sa pri povodne alebo záplave tiež poškodiť.

Pozor na rizikové lokality

Ak bývate v lokalite, ktorá sa vyznačuje zvýšeným alebo vysokým rizikom povodní alebo záplav, je možné, že poisťovňa vám odmietne vašu nehnuteľnosť proti tomuto riziku poistiť. Je to tak preto, lebo poistenie proti živelným udalostiam sa vzťahuje najmä na tie, ktoré sú neočakávané. Samozrejme, nie každá poisťovňa vám dá zamietavé stanovisko. S niektorými sa dá dohodnúť na tom, že poistia dom či byt aj v rizikovej oblasti, pravdepodobne vám však nastavia vyššie poistné.

Poistnú sumu nezabudnite pravidelne aktualizovať

Každé 3 roky by ste mali prehodnotiť poistné sumy v rámci poistenia nehnuteľnosti a tiež aj poistenia domácnosti. Hodnota vášho bývania sa mohla časom zmeniť, napríklad po realizovaní prístavby, rekonštrukcii alebo po nákupe nového vybavenia. Povodeň alebo záplava môže na vašej nehnuteľnosti zanechať naozaj veľké škody, preto je dôležité, aby poistné sumy v rámci poistenia majetku reflektovali skutočnú hodnotu vášho domu či bytu a tiež jeho vybavenia. V prípade zanedbania správneho nastavenia poistných súm sa vystavujete riziku podpoistenia. To by ste následne pocítili pri poistnej udalosti, kedy by vám poisťovňa nevyplatila adekvátnu náhradu škody.

 

2006 - 2024 ©  kontakt